Mýtus: Na posudzovanie výstavby diaľnic sú najlepšie povolaní cestári.
Ako inak, veď ich prevádzkujú a robia údržbu.Stavbári sa považujú za suverénnych expertov na trasovanie diaľnic, lebo ich stavajú. Znalosť technológie miešania betónu, kladenia asfaltu a vyhrabávania tunelov je však niečo úplne iné, než kompetencie k trasovaniu diaľnic. Pre stavbárov je živenie toho mýtu dôležité, pretože je nástrojom k ich nadvláde nad rozhodovaním a k prístupu k projektom. Prečo sú stavbári vo vzťahu k verejnému rozpočtu nepriateľmi bolo popísané na inom mieste: na posudzovanie výstavby diaľnic sú najlepšie povolaní stavbári.
Cestári nie sú stavbári. Cestári nie sú tí, čo sa budú tešiť zbytočne vyplieskaným miliardám na ostentatívne predražené stavby. Cestári nie sú nepriateľmi verejného rozpočtu v takom rozsahu, ako stavbári, pretože nemajú v systéme zabudovaný konfikt záujmov "čím drahšie, tým lepšie". Cestári sú schopní kritického pohľadu na rolu stavbárov a sú dokonca schopní to vyjadriť verejne. Cestár je schopný kritizovať Doprastav za sfušovanú stavbu, keď sa mosty ponad Váh musia už po pár rokoch opravovať, lebo hrozí ich zrútenie. Cestár je schopný kritizovať NDS za inkompetenciu a predražovanie stavieb, keď stavbári len ticho jasajú. Na prvý pohľad je teda cestár bližšie k užívateľovi cesty - motoristovi a motorista je časťou verejnosti. Teda cestári majú lepší vzťah k verejným prostriedkom a verejnému záujmu.
Pozrime sa napríklad na jeden autentický cestársky text:
[citácia] co sa tyka financii do BB kraja ich tecie vyrazne menej ako do ZA kraja (mozno rok 2003 bol vynimkou ked sa velmi makalo okolo N. Bane).
[odpoveď] Pokial sa tato veta mala tykat financii do D/RC pre ZA kraj a BB kraj, tak za roky 1999-2005 to nie je pravda. Pritom je evidentne, ze sa investor snazil ukazat ako sa da plytvat na D3 a dodatkami k zmluvam stavat 3-krat drahsie oproti realnej potrebe financii na stavbu. A to sa prejavilo aj na D1 Ladce-Sverepec a Hr.Podhradie - ZA,Strazov, aj ked v mensom rozsahu. Dalsia vec je,ze nesuhlasim s projektami na D1,D3, pretoze by sa tam malymi upravami dalo vela usetrit a pohodlie cestovania by sa nijako nezmenilo.
http://diskusie.sme.sk/viewdiscussion.php?id=774183&page=2
Ako je vidieť, autorovi - cestárovi vadí, ak sa pri výstavbe plytvá, pretože by bol radšej, keby sa za rovnaký počet miliárd postavilo viac ciest. To je v súlade so záujmami motoristov, daňových poplatníkov, všetkých ľudí v krajine a v celej EÚ, ktorí na naše cesty už tiež prispievajú z daní. Taký protest nie je v súlade so záujmami stavbárov, ktorí neváhajú použiť hoci hrubú býčiu silu, len aby sa taká strašná informácia stiahla z očí verejnosti.
Ale je aj horšie, než predražovanie konkrétnych stavieb. Je trasovanie bližšie naokolo. Ako ukazuje príklad estakády pri Sverepci, obchvat Žarnovice stavaný na dvakrát, alebo tunel Branisko či hoci Horelica, stavbu na niektorom konkrétnom úseku je možné predražiť aj 2-3 krát. Predraženie niekedy môže spôsobiť aj debakel stavby. Ale aj samotná diaľnica bližšie naokolo je 2 až 2.5 krát drahšia, než by stála diaľnica v trase hlavného ťahu E58 Bratislava - Zvolen - Košice. Predražovanie jednotlivých úsekov stavbárom nemusí vždy vyjsť, niekedy sa len opakuje verejná súťža, ale v prípade Hydrostavu je i trestné stíhanie. Rozdiel medzi predražovaním na jednotlivých úsekoch a vadným trasovaním je ako rozdiel medzi krádežou vreca cementu a všetkého cementu. Jednotlivý úsek sa dá ustrážiť, ak je vôľa, ale vadné trasovanie je ťažká systémová porucha, ktorej následky sa odstrániť nedajú vôbec. Aký je "typický" postoj cestára k tomu zločinu na slovenskom národe zvanom bližšie naokolo?
Cestári žiaľ väčšinou pochádzajú od Žiliny. Tým je žiaľ povedané všetko. I ten najzásadovejší, najčestnejší človek žiaľ radšej prižmúri oko-dve, keď ide o rodnú Žilinu. Odborne sa tomu javu hovorí lokálpatriotický žabomyšizmus. Žabomyšizmus predstavuje mantinel, za ktorý cestár od Žiliny v odpore voči stavbárskemu plytvaniu nepôjde.
Iným problémom je, že sa cestári naozaj cítia byť na trasovanie ciest a návrhy ich kapacít tí najpovolanejší. (Odstavec s príkladom slušného cestára zmazaný - ukázalo sa, že sme sa stali obeťou mystifikácie. Onen cestár nie je cestár, ale stavbár a nie je zo Žiliny, ale je Záhorák. Čitateľom sa ospravedlňujeme.)
Iný príklad: intenzity určujú cestári pragmaticky pekne zo sčítania dopravy. Na niektorých diaľničných úsekoch už sú snímače, niekedy sa robia sčítania na hraničných prechodoch, ale najúplnejší obraz poskytujú až veľké sčítania raz za päť rokov. Výsledky sú zaťažené chybami, lebo sú tu a tam sfalšované sčítacími komisármi, alebo kvôli systematickej chybe, lebo SSC vopred zverejnila miesta a dátumy sčítania, čo ovplyvní výsledky. Slovom, školácke chyby, za aké sa pri skúške študent vyhodí. Budúce potreby cestnej siete sa potom určujú extrapoláciou z hodnôt metódou bulharských konštánt: nájde sa multiplikatívna konštanta, ktorou sa minulé výsledky vynásobia. Cestári sami upozorňujú na úskalia tej metódy, že treba hodnoty očistiť od lokálnych javov a aglomeračnej dopravy, ale celá diaľnica bližšie naokolo, tzv. D1, je predsa len určená predovšetkým pre radosť vivatom a nie pre tranzitnú dopravu. Vôbec sa nedá uvažovať o použití dopravných modelov, ekonometrických metód, metódy diskrétnych výberov známych z teórie marketingu, lebo to cestári nevedia. Prepočítať statické rovnováhy dopravy nevie na Slovensku vôbec nik. Ani cestári sami, ani NDS, hniezdo inkompetencie, ani ministerstvo bližšie naokolo, úložisko pre odborne menej zdatné exepláre vivatov, ani vysoká škola bližšie naokolo, kde sa len učia miešať betón a klásť asfalt, ani výskumný ústav bližšie naokolo, burinná inštitúcia. Aurex s.r.o., ktorá spáchala "Plán rozvoja" a "Generel dopravy" nevie sformulovať ekonomickú funkciu a ekonomický vplyv diaľnice si definovala ako súčet pracovných miest pozdĺž trasy, lebo nezamestnaní diaľnicu aj tak nepotrebujú. Odborná bieda, bezradnosť, inkompetencia dávajú o to väčší priestor pre klientelizmus a korupciu, pretože všetky varianty sú si naoko rovnocenné, keď sa nespočíta ekonomika a hlavne cena, viď stránku Náklady.
To samozrejme nie je vina cestárov, ktorí sú tu k tomu, aby sa starali o cesty a do úlohy odborníkov na trasovanie boli viac-menej vmanipulovaní, aj im to lichotí. Nie je to ani tak vina stavbárov, ktorí sú tu na to, aby stavali, lebo oni si len vezmú, keď ich nik neokríkne: pustíte psa pod stôl, vylezie aj na stôl. To je chyba všetkých vlád od 1990 a chyba naozajstných odborníkov, že ostávajú ticho. Je to bezpečnejšie vo svete stavbárskych dinosaurov, ale pre krajinu nesmierne škodlivé. Páni, ozývajte sa. Vyjdite z tieňa. Ide o stovky miliárd. Ide o budúcnosť krajiny. Vivati Vás budú nenávidieť a napádať, ale nie je dobre sa nechať zbedačovať a opíjať rohlíkom.