M0 sa bude v severnom Budíne stavať až po 2015

Népszabadság Online 9.1.2007


Vo výstavbe M0 v Bude sa ťažko bude pokračovať pred rokom 2015. Mestská časť Óbuda a sídliská v aglomerácii by chceli ďalší úsek obchvatu čo najskôr, inak všetka doprava z nového mosta vyústi u nich. Pritom o definitívnej trase úseku cez severnú Budu nebolo ešte rozhodnuté.


Óbuda, ako aj susedné sídliská trvajú na tom, že výstavba mestského diaľničného obchvatu M0 sa nemá zastaviť v 2008 dokončením mosta a mimoúrovňovej križovatky s cestou číslo 11, ale aby obchvat pokračoval až po cestu číslo 10. Ako vysvitlo z utorňajšej schôdze zainteresovaných strán (utorok 2. alebo 9. január 2007, pozn. prekladateľa), zúčastnení najviac podporujú tunelovú variantu, ktorá by viedla celá pod povrchom na hranici III. budapeštianskeho obvodu a obce Budakalász.


Starosta obce Óbuda, Baláž Búš tvrdí, že medzi troma novými variantmi trasy vypracovanými Národnou Diaľničnou Spoločnosťou, sa nachádza taký, čo je blízky mestskému územnému plánu. Podľa tejto verzie by rýchlostná cesta v profile 2+2 pruhy viedla tunelom popod Strieborný vrch (Ezüsthegy), potom by sa pripojila na povrchu na križovatku pri obci Üröm, a ďalej viedla opäť pod zemou k ceste číslo 10. Podľa starostu treba nájsť čo najskôr riešenie na budínske pokračovanie obchvatu, inak po dokončení mosta v 2008 privedená doprava zaťaží Békásmegyer a zaplaví centrum mesta Óbuda.


Aj podľa predstaviteľov obcí Budakalász a Üröm je potreba čo najrýchlejšieho pokračovania M0 v severnom Budíne, inak by sa ďalej zvýšila premávka v ich obciach, ktorá je už dnes neakceptovateľná.


Podobne aj občianske spolky, prizvané k rokovaniu, považujú za najlepšiu trasu tú, ktorá by viedla celá pod zemou. Tibor Richvalski, predseda združenia SOS Za Békásmegyer, tvrdí, že je nutné vypracovať ešte ďalšiu novú trasu, lebo ani najnovšie zmeny nepomôžu 50-tisícovému sídlisku v Békásmegyeri. Richvalski nepodporuje ani tunelovú variantu, lebo je podľa neho pridrahá, asi 70 miliárd forintov. (Pre porovnanie: severný most na M0 bude stáť 63 miliárd forintov.)


Podľa projektantov bude obchvat ťahaný asi pol kilometra od vežiakov na sídlisku Békásmegyer a asi 200 metrov od zastavaného intravilánu obce Ófalu. Najbližšie bude k domom na ulici Köbánya a Kostolnej ulici (Templom utca). Povoľovacie konanie z hľadiska vplyvov na životné prostredie začalo vlani v novembri (november 2006, pozn. prekladateľa). Podľa Národnej Diaľničnej Spoločnosti bude plánovanie úseku medzi cestami 11 a 10 ešte asi tri až päť rokov, výstavba si vyžiada dva ďalšie roky. Inak povedané, úsek bude ťažko hotový skôr, ako v roku 2015.


Toľko preklad článku z Népszabadság. Čo sa dá dočítať medzi riadkami je pre slovenského motoristu, užívateľa ciest a diaľnic nemenej zaujímavé. Máme tu úplne protislovenský prístup a hneď v niekoľkých ohľadoch.


Protislovenské je trasovanie i priority. V našej krpatej karpatskej džamahírii sa stavia dlhšia trasa bližšie naokolo tak, aby výstavba pohltila všetky prostriedky do poslednej omrvinky a aby už neostalo na diaľnicu na rovine, hoci ide o hlavný ťah. Aj Maďari si mohli začať stavať diaľničný obchvat v tuneloch popod budínske kopce, lebo je to drahšie a pospája veľa sociálistických sídlisk a obslúži územie v krpatých budínskych "horách". A dokonca by to bola kratšia spojka medzi diaľnicami M1 a M3. Lenže tí Maďari sú tak protislovenskí, že to stavajú na dlhšej trase, lebo je lacnejšia.


Protislovenské je aj to, že o veci spolurozhodujú kadejakí pobehaji zo samosprávy a tretieho sektora, namiesto aby ich cestári a stavebné spoločnosti chytili pod krkom a vydieraním im vnútili nejakú variantu, čo si na ministerstve pretlačili stavbárske kartely. Niečo také by sa u nás veru nemohlo stať. Taký chaos, keď sa diskutuje s odkundesmi a nik sa im nevyhráža a nevydiera.


A protislovenská je aj objektivita, keď sa otvorene povie, že ak niečo bude trvať 3-5 roky na naplánovanie a 2 roky na postavenie, tak to nebude hotové do konca roka 2006, ani do konca roka 2010. To by sa u nás tiež nemohlo stať, taká pravdovravnosť.


Nasleduje originál článku. Pre záujemcov pár ďalších linkov na informácie o budapeštianskom diaľničnom obchvate M0:
http://www.m0.hu
http://www.nif.hu
http://www.autopalya.hu


http://www.nol.hu/budapest/cikk/430823


Észak-Budán 2015-ben épülhet tovább az M0

Népszabadság • Schmidt Gábor • 2007. január 9.


Budán 2015 előtt aligha folytatódik az M0-ás építése. Óbuda és az agglomerációs települések mielőbb a 10-es útig építtetnék tovább a körgyűrűt, különben a hídon átjövő forgalom rájuk zúdul. Az észak-budai szakaszra egyelőre végleges nyomvonalterv sincs.


Óbuda, valamint a szomszédos agglomerációs települések is ragaszkodnak ahhoz, hogy az M0-ás körgyűrű építése ne torpanjon meg a 2008-ra elkészülő északi híd és a 11-es úthoz csatlakozó csomópontjánál, hanem mielőbb folytatódjon egészen a 10-es útig. Az érintettek leginkább azt a nyomvonalváltozatot támogatják, amely szinte végig alagútban halad, nagyjából a III. kerület és Budakalász határán - derült ki az óbudai városházán az M0-ásról tartott keddi egyeztetésen.


Bús Balázs, Óbuda polgármestere szerint a Nemzeti Autópálya Zrt. által kidolgozott három új nyomvonalváltozat között található olyan, amely a városrész terveihez is közelebb áll. E verzió szerint a kétszer két sávos gyorsforgalmi út a 11-es utat keresztezve alagutakban haladna az Ezüsthegy oldalában, majd Ürömnél felszíni csomóponthoz csatlakozna, és újabb alagútban érné el a 10-es utat. A polgármester szerint a körgyűrű budai továbbvezetésére mielőbb megoldást kell találni, különben a 2008-ra elkészülő új hídon érkező forgalom megterheli Békásmegyert, és elárasztja Belső-Óbudát.


Budakalász és Üröm képviselője szerint is mielőbb szükség van az M0 észak-budai folytatására, ennek hiányában ugyanis a településeikre zúduló, már most elviselhetetlen forgalom tovább nő.


Az egyeztetésre meghívott civil szervezetek egyaránt a végig alagútban vezetett nyomvonalat tartották a legideálisabb megoldásnak. Richvalski Tibor, az SOS Békásmegyerért Egyesület vezetője szerint mindenképpen új nyomvonaltervre van szükség, mert az újabb változatok sem segítenek az ötvenezres lélekszámú békásmegyeri lakótelepen. Richvalski nem támogatta az alagutas megoldást sem, mert az szerinte túl drága, költsége meghaladná a hetvenmilliárd forintot. (Összehasonlításként: az M0-ás északi átkelőjének, a Megyeri hídnak az építése 63 milliárd forintba kerül.)


A tervező szakemberek szerint a körgyűrű fél kilométerre halad majd el a békásmegyeri lakótelep magasházaitól, Ófalu újonnan beépített területétől pedig mintegy kétszáz méterre. A legközelebb a Kőbánya utca - Templom utca házaihoz lesz majd az út. Az új nyomvonalváltozatok környezetvédelmi engedélyeztetése tavaly novemberben megindult. A Nemzeti Autópálya Zrt. szerint a 11-es és 10-es út közötti M0-szakasz tervezése még legalább további három-öt évet, a kivitelezés pedig újabb két esztendőt vesz igénybe. Vagyis 2015 előtt aligha készül el a szóban forgó útszakasz.