Začala sa výstavba obchvatu M0 medzi cestou číslo 3 a diaľnicou M3

13-03-2006

V pondelok (13. marca 2006) konzorcium ED-M0 2005 pozostávajúce z akciových spoločností Egút Rt. a Debmút Rt. oficiálne začalo s výstavbou 8.9 kilometrového úseku medzi cestou číslo 3 a diaľnicou M3.

Pri príležitosti slávnostného ukladania základného kameňa v obci Csömör uviedol štátny tajomník na ministerstve hospodárstva a dopravy Gábor Dióssy, že z celkových čistých nákladov vo výške 14.7 miliardy forintov uhradí EÚ 85%.

Kálmán Reményik, generálny riaditeľ štátneho podniku Nemzeti Autópálya Zrt. (Národné diaľnice), ktorý je zadávateľom, uviedol, že cesta musí byť postavená do 30. novembra 2007 v profile 2x2 tak, aby ju neskôr bolo možné rozšíriť na 2x3 pruhy.

Zhotoviteľ musí ďalej postaviť 3 križovatky, 20 podjazov a nadjazdov, 1.5 km protihlukovej bariéry, položiť 298 tisíc m2 asfaltu a vysadiť 20 hektárový ochranný lesík. Úsek M0 bol naplánovaný firmou Utiber Közúti Beruházó Kft.

Súd hlavného mesta v rozhodnutí zo 16. februára 2006 zamietol žiadosť o predbežné opatrenie spolku na ochranu zdravia a prírody SZIKE a tak výstavba obchvatu M0 môže pokračovať i medzi cestou číslo 3 a diaľnicou M3 a je možné dúfať, že pôvodný termín prepojenia diaľnic M1, M7, M5 a M3 so starou cestou číslo 2 stanovený na 30. novembra 2007 môže byť dodržaný.

Gábor Dióssy vyzdvihol, že nový úsek obchvatu prinesie vyššiu kapacitu, uľahčený prejazd, služby na úrovni motoristom obchádzajúcim hlavné mesto, v prvom rade tranzitnej kamiónovej doprave.

Pri výstavbe obchvatu M0 sa toho vlani urobilo viacero krokov. 17. decembra bol odovzdaný do užívania úsek medzi M5 a cestou číslo 4 v dĺžke 12.5 km so 4 križovatkami v celkovej hodnote 34 miliárd forintov.

26. septembra minulého roku vyhlásili výsledky verejnej súťaže na zhotoviteľa 6,7 km úseku M0 medzi cestami 4 a 31: úsek postaví konzorcium PVT-M0 vedené rakúskou firmou Porr Technobau Umwelt AG za 8.9 miliárd forintov netto.

Nemzeti Autópálya Zrt. (Národné diaľnice) vyhlásila 8. novembra 2005 víťaza verejnej súťaže na úsek M0 medzi cestami 31 a 3 v dĺžke takmer 11 km, ktoré postaví takisto konzorcium PVT-M0 za 19.6 miliárd forintov netto.


Toľko preklad článku. Pozrime sa na pár kľúčových údajov: stavia sa na rovine, ale za 20 mesiacov sa postaví 8.9 km diaľnice za 14.7 miliardy Ft, čo pri kurze 140 korún za 1000 forintov dáva merné náklady asi 230 miliónov korún na kilometer. Tak lacno sa v našej krpatej karpatskej krajine ešte diaľnica snáď ani nestavala.


Protislovenské sú aj plány na jej rozširenie, lebo u nás sa zásadne stavia tak, aby sa cesta dala rozšíriť len za obrovské peniaze. Veď tí stavbári tiež z niečoho musia žiť, nie? Takto by sme pri Žarnovici nezarobili, keby sa cesta dala rozšíriť jednoducho a lacno i bez prekládky železnice a rieky Hron. A úplným protikladom nášho lokálneho žabomyšistického prístupu je, že sa spomína tranzit ako hlavný dôvod. Pri takom prístupe by Žilina nikdy nemala diaľnicu, keby sa tá stavala, kde je naozaj potrebná. Ani Banská Bystrica by nemala svoj vysnívaný severný obchvat. Zato by diaľnica už bola v Košiciach, bola by celá hotová, vyplatená a slúžila ľuďom.


A napokon, maďarský minister sa nešiel pretŕčať pred kamery kvôli takej malichernosti, poslal nie premiéra, ale svojho štátneho tajomníka. Pamätáte na slávu pri pompéznom otvorení 150 m diaľnice na poľskej hranici pri Skalitom? Veru, v našej krpatej karpatskej krajine si vieme vážiť každú príležitosť sa zazubiť do kamier, najmä keď sa zvolebnieva.


Nasleduje originál článku.


http://www.nol.hu/cikk/397174/

 

Elkezdték az M0-ás építését a 3-as és M3-as között

NOL - Népszabadság Online - 2006. március 13.

Az Egút Rt. és a Debmút Rt. alkotta ED-M0 2005 Közös Vállalkozás hivatalosan is elkezdte az M0-ás körgyűrű 3-as út és M3-as sztráda közötti 8,9 kilométeres szakaszának építését hétfőn.

Dióssy Gábor, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) politikai államtitkára a munkakezdő táblaállítási ünnepségen Csömörön elmondta: a nettó 14,7 milliárd forintos beruházást az Európai Unió Kohéziós Alapja 85 százalékban finanszírozza.

Reményik Kálmán, a megbízó Nemzeti Autópálya (NA) Zrt. vezérigazgatója közölte: az 59,8 és a 68,7 kilométerszelvény közötti, kétszer két sávos autóutat 2007. november 30-ig kell megépíteni úgy, hogy azt később kétszer három sávos autópályává lehessen bővíteni.

A kivitelezőknek egyebek mellett meg kell építeniük 3 csomópontot, 20 alul- és felüljárót, 1,5 kilométer zajárnyékoló falat, le kell fektetnie mintegy 298 ezer négyzetméter útburkolatot, és telepítenie kell 20 hektár véderdőt. Az M0-ás szakaszt az Utiber Közúti Beruházó Kft. tervezte.

Utalt arra, hogy a Fővárosi Bíróság 2006. február 16-i döntése alapján - amiben elutasította a SZIKE Környezet- és Egészségvédelmi Egyesület építést felfüggesztő kérelmét - folytatódhat az M0-ás körgyűrű építése a 3-as út és az M3-as autópálya között, így megmaradt a remény arra, hogy 2007. november végére az M0-ás körgyűrű már összekösse az M1-es, M7-es, M6-os, M5-ös, és M3-as autópályákat, továbbá a régi 2-es utat.

Dióssy Gábor kiemelte, hogy az új autópálya-szakasz nagyobb kapacitást, könnyebb átjutási lehetőséget, nívósabb utazási szolgáltatásokat nyújt a fővárost elkerülő tranzitutazóknak, köztük elsősorban a teherforgalom résztvevőinek.

Az M0-ás körgyűrű fejlesztésében tavaly több lépés is történt. December 17-én adták át a forgalomnak az M0-ás körgyűrű keleti szektorában az M5-ös sztrádát a 4-es úttal összekötő 12,5 kilométeres szakaszt a Strabag Rt. kivitelezésében, ami 4 csomóponttal együtt 34 milliárd forintba került.

A múlt év szeptember 26-án hirdették ki az M0-ás körgyűrű 4-es és 31-es számú főút közötti, 6,7 kilométer hosszú szakaszának megépítésére meghirdetett nyílt közbeszerzési eljárás eredményét is: az útszakaszt az ausztriai Porr Technobau Umwelt AG vezette PVT-M0 konzorcium építheti meg nettó 8,9 milliárd forintért.

Az NA Zrt. 2005. november 8-án hirdetett győztest az M0-ás körgyűrű 31-es és 3-as számú főút közötti, csaknem 11 kilométer hosszú szakaszának kivitelezésére, amelyet szintén a PVT-M0 konzorcium építhet meg nettó 19,6 milliárd forintért.

(MTI)