Výstavba obchvatu M0 pokračuje od marca

21-12-2005

Nemzeti Autópálya Rt. (akciová spoločnosť Národné Diaľnice) vyhlásila výsledky súťaže verejného obstarávania
týkajúce sa úseku vo východnom sektore M0 medzi hlavnou cestou číslo 3 a diaľnicou M3 (km 59.8-68.7).

Do tendra na výstavbu tretieho úseku projektu obchvatu, ktorý získal podporu Kohézneho fondu EÚ, sa prihlásilo päť záujemcov.
Podľa dátumu registrácie ponuky to boli

V súťaži zvíťazila ponuka konzorcia ED-M0 2005 Közös Vállalkozás, ktorého vedúcou silou je debrecínska akciová spoločnosť DEBMUT Rt. Úsek v dĺžke 8.9 km bude stáť 14.7 miliárd forintov netto.

Víťazom súťaže na predošlé dva úseky novej 26.5 km dlhej spojky medzi hlavnou cestou číslo 4 a diaľnicou M3 je konzorcium PVT-M0. Vďaka cenovej výhodnosti ponúk oboch víťazov na zhotovenie tejto cesty ostali prostriedky aj na zhotovenie skratky M31, ktorá spojí M0 s M3 pri Gödöllö, ktorá sa postaví v rovnakom čase. Podpora Kohézneho fondu EÚ dosiahne výšku zodpovedajúcu 70 miliardám forintov, ekvivalent v euro. Cestný úsek bude do prevádzky odovzdaný koncom roku 2007.


Toľko preklad tlačového komuniké zo servera akciovej spoločnosti Nemzeti Autópálya Rt. http://www.nart.hu Čo sa dá dočítať medzi riadkami je pre slovenského motoristu, užívateľa ciest a diaľnic i tentokrát nemenej zaujímavé.


Obchvat M0 je súčasťou diaľnice Bratislava-Košice, ktorý je už dnes takmer celý hotový a predstavuje trajektóriu minimizujúcu čas. Po odovzdaní do užívania úseku po Ferihegy je už možné úplne sa vyhnúť centru Budapešti a celú cestu absolvovať mimo mesta. Existuje čoraz väčšia pravdepodobnosť, že si cestou Bratislava-Košice cez Budapešť ušetríte hodinu života. To je úplne protislovenský prístup, lebo nejdete na Žilinu zhoršiť tamojšie zápchy, ktorými vivati vydierajú vládu a verejnú mienku.


Merné náklady na výstavbu v tomto úseku prestavujú 250 miliónov korún na kilometer. Porovnajte si to s nákladmi na výstavbu rýchlostnej cesty okolo Zlatých Moraviec (dnes je tam cesta smrti a nová cesta sa stále nestavia a nestavia), od 130 do 180 mio SKK/km, alebo s nákladmi na bližšie naokolo, ktoré sa pohybujú okolo 500 mio/km a vyššie, viď stránku Náklady. Slovom, úplne protislovenský prístup.


Ale tie maďarské stavebné firmy sa zachovali ešte protislovenskejšie. S cenou šli tak nízko, že sa bude z rozpočtu dať postaviť ešte doplnok M31, ktorý bude vítanou skratkou pre všetkých, čo nepokračujú po obchvate M0 na sever, ale pri Gödöllö odbočia na východ na Miškolc. Pre porovnanie, všetky nedávne slovenské projekty poznali buď kartelovú dohodu alebo zmarenú verejnú súťaž, či podstatné navýšenie prostriedkov. Či už pri Poprade alebo v Bratislave pri razení mestského tunela Sitina, všade nepríjemné prekvapenie. Len pri Hronskom Beňadiku z rozpočtu ostalo pár drobných, za ktoré sa postavilo krásne stúpanie na kopec nad údolím Hrona, lebo stavbárom a ministerstvu sa na prsty pozerala EÚ, ktorá projekt financovala. Len s odovzdaním do prevádzky sa otáľalo ďalšie 3 mesiace.


Protislovenská je i lehota. Od vyhlásenia výsledkov súťaže po odovzdanie do prevádzky necelé dva roky. Technicky sa to stihnúť dá, ale prečo stavbári napríklad nepočkajú s hotovou stavbou tri-štyri mesiace pred jej odovzdaním? Že tam štát neprešustruje prostriedky na bližšie naokolo a potom nemá problémy s hotovosťou? Veď to je úplne protislovenský prístup, platiť načas a dodržať rozpočet! Takto by sa u nás stavať nedalo. U nás sa stavia bližšie naokolo čím drahšie, tým lepšie. A tiež čím dlhšie, aspoň do 2015-2020, keď už maďarská diaľnica bude v Užhorode a poľská v Kyjeve.


A tá trasa? Veď je to hanba. Žiaden tunel, žiaden most, žiadne odskočenie si na Debrecín, a to ide stavať firma z Debrecína. Našťastie niečo také u nás celkom určite nehrozí. Ešte aj tú skratku Senec-Sereď si dáme poriadne draho zaplatiť, ale vlastne ani to nie, lebo medzitým bola z plánov výstavby úplne vypustená. To tak ešte, diaľničné skratky, a potom by sa trasa hlavného ťahu E58 Bratislava-Zvolen-Košice skrátila o ďalších 11 kilometrov a robila konkurenciu Žiline! My si radšej urobíme tretí pruh na existujúcej diaľnici bližšie naokolo do Trnavy a z toho bude mať priamy osoh zas len Žilina. Tak sa u nás plánuje. Na Slovensku po slovensky. Z cudzieho krv netečie a svoje si nedáme. Sadneme do tankoch a zrovnáme Budapešť.


Nasleduje originál článku.


http://www.nart.hu/cikk.php?id=32

Márciustól folytatódik az M0 körgyűrű építése
2005-12-21
Eredményt hirdetett a Nemzeti Autópálya Rt. az M0 autóút keleti szektor 3.sz.. főút és az M3 autópálya (59,8-68,7 km.sz.) közötti szakaszának kivitelezésére kiírt nyílt, közbeszerzési eljárásban.

Az EU Kohéziós Alap támogatását elnyert projekt harmadik alszakaszának tenderére öt ajánlat érkezett: (a beérkezés sorrendjében)


HÓDÚT-Hódmezővásárhely Útépítő Kft.
ED-M0 2005 Közös Vállalkozás (EGÚT Rt.-DEBMUT Rt.
BAZALTÚT Konzorcium (Strabag Rt.-Betonút Rt.-Vegyépszer Rt.)
Bilfinger- Berger-Swietelsky M0 Konzorcium
PVT-M0 Konzorcium (Porr-Viadom-Teerag-Asdag)

A győztes kivitelező az ED-M0 2005 Közös Vállalkozás lett. Vezetője az egri EGÚT Rt., a konzorcium tagja pedig a debreceni DEBMUT Rt. A 8,9 km-es szakasz nettó 14,7 Milliárd forintból épülhet meg. Az új 4. sz. főút és az M3-as autópálya között megépítendő 26,5 km-es szakasz előző két alszakaszára kiírt közbeszerzési eljárások kivitelezője a PVT-M0 Konzorcium. Összegzésül elmondható, hogy a három szakaszra mindkét kivitelező olyan előnyös ajánlatot nyújtott be, hogy a fennmaradó összegből ugyanezen időben megépülhet még az M0-ást Gödöllővel összekötő M31-es útszakasz is. Az EU Kohéziós Alap támogatása 70 Mrd Ft-nak megfelelő euro. Az új szakaszt 2007 végén adják át a forgalomnak.

Copyright 2005 Nemzeti Autópálya zrt.