V sobotu sa obchvat M0 rozšíri o ďalší úsek

16-12-2005

Výstavba úseku obchvatu M0 medzi diaľnicou M5 a hlavnou cestou číslo 4 je ukončená. Cestujúca verejnosť si nový úsek budapeštianskeho diaľničného obchvatu prevezme 17. decembra. (Poznámka prekladateľa: 17. decembra 2005.)

Najnovší úsek ochvatu M0 bude odovzdaný do prevázky 17. decembra o 15. hodine. 13 kilometrový úsek okrem odľahčenia tranzitu cez hlavné mesto zároveň značne urýchli prístup k letisku Ferihegy.

Tento nový úsek - mimo zvýšeného inžinierskeho dozoru - už bol zhotovený pomocou najnovšej technológie povlaku bazalt-beton. Podľa prísnych technických predpisov, ktoré vstúpili do platnosti úplne nedávno, musia byť mimoriadne zaťažené úseky, medzi ktoré patrí aj obchvat M0, už zhotovené týmto postupom. Životnosť betónového povrchu je dlhá, priľnavosť vynikajúca, prevádzka je lacná a ani pri veľkom zaťažení sa nevytvárajú vyjazdené stopy. Obzvlášť je treba poukázať na široký zelený pruh medzi oboma jazdnými smermi, ktorý necháva dosť miesta na budúce rozšírenie diaľnice. Živý plot sa v strednom pruhu ani nebude pestovať, oslňovaniu má brániť sieť, čím sa významne znížia obmedzenia dopravy spojené s údržbou. Prevádzku nového úseku zabezpečia spolupracovníci Diaľnično-inžierskej spoločnosti Szigetszentmiklós.

Zvláštnosťou toročnej zimy je tiež netradičný chemický posyp, prvýkrát uplatnený na tomto novom úseku. Odborníci Štátnej Akciovej Spoločnosti pre Ůdržbu Diaľnic (ÁAK) kvôli ochrane nového povrchu nebudú cestu soliť, ale ošetrovať zvláštnou chemickou látkou šetriaciou i životné prostredie. V novopoloženom betóne prebiehajú chemické reakcie ešte asi pol roka, vďaka ktorým betón definitívne získa svoje prevádzkové vlastnosti. Počas tejto doby by solenie povrchu uškodilo priebehu tohto procesu.

Zároveň so spojazdnením nového úseku M0 bola automobilistom daná do užívania aj časť budúcej diaľnice M4 v dĺžke 12 km medzi letiskom Ferihegy a obcou Üllö, ktorá tvorí obchvat obcí Vecsés a Üllö a ďalej vedie k ceste číslo 4. Na posledných 2 kilometroch je cesta v profile 2x1 pruhy, inak na 10 km je to asfaltka s 2x2 pruhmi. Po zrušení starého príjazdu k letisku sa k letisku Ferihegy motoristi dostanú už po novej diaľničnej križovatke.


Toľko preklad tlačového komuniké zo servera akciovej spoločnosti Állami Autópálya Kezelö Rt. http://www.autopalya.hu, ktorá je ekvivalentom našej Slovenskej Správy Ciest www.ssc.sk. Skúsme čítať medzi riadkami, je to zaujímavé.


Obchvat M0 je súčasťou diaľnice Bratislava-Košice, ktorý je už dnes takmer celý v prevádzke a spojnica M1-M3 bude úplne dokončená do konca roka 2007, čo je asi o 10 rokov skôr, než naše vivaticko-pompézne bližšie naokolo cez Žilinu. Pritom aj Maďari mohli stavať hlúpo a draho a diaľnicu viesť cez svoje maličké pohoria, kde majú národné parky. Ktovie prečo, oni nestavali hlúpo a draho. Asi preto, že nemajú Žilinu. To je úplne protislovenský prístup.


Protislovenský charakter má i šetrenie cesty od soli. To nie je dobre pre zisky stavebných firiem. Betonári nebudú môcť povrch zas rozbabrať po troch-štyroch rokoch, ako velí obyčaj v našich krpatých končinách, kde mosty hrozia zrútením po pár rokoch prevádzky. Slovom, úplne protislovenský prístup.


Oni tí Maďari idú vo svojej protislovenskosti ešte ďalej. Oni si ten obchvat plánovali. To je, čo? Ale to stále ešte nie je všetko. Oni ho nielen plánovali, oni to plánovali tak, aby sa neskôr dal rozšíriť. Len si predstavte, naplánovať cestu Trnava-Nitra alebo obchvat Žarnovice. Také nechutné, úplne protislovenské. A predstavte si, že by sa tam plánovalo tak, aby cestu bolo neskôr možné s malými nákladmi rozšíriť. Stavbári by pri Žarnovici nedostali zaplatené za prekládku Hrona a železnice. Do Nitry by jedného dňa mohla viesť aj diaľnica namiesto poddimenzovanej rýchlostnej cesty, vodiči by namiesto bližšie naokolo jazdili po hlavnom ťahu, trik s presunom preferencií na bližšie naokolo by nevyšiel a Žilina by prišla o svoju budúcu vedúcu úlohu, v záujme ktorej sa zbedačuje pol krajiny a vysáva verejný rozpočet na trojnásobne drahšiu trasu, aby iným nedajbože neostalo. Len tí Maďari zanovito stavajú rozumne. Veď my sadneme do tankoch.


A len si predstavte, oni si tam postavia aj kúsok diaľnice, čo ešte ani nie je poriadne naplánovaný a schválený a v žiadnych materiáloch sa ani neobjavila trasa, len sa vie, že vedľa zaťaženej hlavnej cesty jedného dňa bude treba diaľnicu. Tak toto sa u nás nemôže stať. Keby sa tak stavalo aj u nás, nebola by diaľnica do poľských polí, diaľnica do rakúskych polí. Bola by diaľničná prípojka z Košíc na Miškolc a bola by diaľnica z Trenčína na Drietomu. Pripojenie na Moravu by nešlo cez Púchov, kde to je nezmysel a do Poľska by sa nestavala cesta, kde líšky dávajú dobrú noc, ale na Oravu, kadiaľ sa jazdilo odjakživa. Cesta Dunajská Streda - Nové Zámky by sa do prevádzky odovzdala pred Vianocami. Ale niečo také my nedopustíme, aby sa miliardy vynakladali rozumne a nie na Žilinu. Veď my sadneme do tankoch a zrovnáme Budapešť.


Škandalózne protislovenské sú aj finančné súvislosti výstavby embrya budúcej diaľnice M4. Slovenské diela sa spravidla nestavajú tak, aby ostali nejaké drobné na nejaké extra stavebné výkony. Tunel Sitina predražený o miliardičku, most Apollo predražený z 3.6 na 4.3 miliardy korún. Len na stúpaní nad križovatkou Hronský Beňadik sa slovenskí motoristi dočkali malého extra úseku za tie isté dane. Možno preto, že na tom nástojila EÚ, ktorá to dielo financovala, že prostriedky sa musia vyčerpať a prestavať. Tu ale máme 12 km novej diaľnice, čo ani nebola naplánovaná. Protislovenské až hrôza.


Nasleduje originál článku.


http://www.autopalya.hu/sajto/?newswf2_id=217

Szombaton új szakasszal bővül az M0 körgyűrű

2005.12.16. 11:13

Befejeződött az M0 körgyűrű M5-ös autópálya és a 4. számú főút közötti szakaszának megépítése. A Budapestet elkerülő gyorsforgalmi utat az utazóközönség december 17-én veheti birtokba.

December 17-én délután 3 órakor adják át a forgalomnak az M0 körgyűrű legújabb szakaszát. A 13 km hosszú pályarész azon túl, hogy csökkenti a főváros átmenő forgalmát, a Ferihegyi repülőtér megközelítését is jelentősen megkönnyíti.

Az új szakasz már a legkorszerűbb technológiával – fokozott műszaki ellenőrzés mellett –, bazaltbeton burkolattal készült. A közelmúltban életbe lépett szigorú műszaki előírások szerint a rendkívüli terhelésű pályaszakaszokat, mint amilyen az M0 gyorsforgalmi út is, már ezzel az eljárással kell megépíteni. A betonburkolat élettartama hosszú, tapadása kiváló, üzemeltetése olcsó, és nagy terhelés esetén sem alakul ki rajta nyomvályú. Külön említést érdemel a két pályatestet elválasztó széles zöldsáv, mely a későbbi pályaszélesítésnek teremt helyet. A zöldsávba élő sövényt már nem telepítenek, a fényszórók okozta vakítás elleni védelmet hálóval oldják meg, így az üzemeltetési munkákkal járó korlátozás is jelentősen csökken. Az új szakasz üzemeltetését a Szigetszentmiklósi Autópálya-Mérnökség munkatársai végzik.

Csak erre a télre érvényes újdonság, hogy a friss betonburkolat védelme érdekében az ÁAK zrt. szakemberei a szakasz síkosságmentesítését nem sózással, hanem egy speciális, környezetkímélő folyadékkal oldják meg. Ennek oka, hogy a lefektetett betonban fél éven keresztül mennek végbe azok a kémiai reakciók, melyek során az anyag elnyeri végső szerkezeti állapotát. Ez idő alatt a síkosságmentesítés érdekében pályára szórt só károsan befolyásolná ezeket a folyamatokat.

Az M0 körgyűrű új szakaszának átadásával egy időben vehetik használatba az autósok a majdani M4-es autópálya 12 km-es, Ferihegyi repülőtér–Üllő közötti részét is, mely Vecsést és Üllőt elkerülve a 4. sz. főúthoz vezet. A 2 x 2 sávos, 10 kilométer hosszú, aszfaltburkolattal ellátott út utolsó 2 kilométerén 2 x 1 sávos főúti szakaszon közlekedhetnek az arra járók. A régi reptéri bekötőút elbontásával az autósok mostantól már egy autópálya csomóponton keresztül közelíthetik meg a Ferihegyi repülőteret.

Copyright 2005 Állami Autópálya Kezelö Részvénytársaság http://www.autopalya.hu