http://www.etrend.sk/71074/firmy-a-trhy/firmy/doprastav-na-madarskej-dialnici

 

Doprastav na maďarskej diaľnici

Pre slovenského stavebného lídra ide o premiéru na trhu južných susedov

[30.6.2006, TREND / Kristian Slovák a Miro Sedlák]

Diaľnicu v Maďarsku za 41,74 miliardy forintov (5,89 mld. Sk) postaví slovenský stavebný líder.

Konzorcium Grando, zložené z bratislavského Doprastavu a rakúskej firmy Granit, dalo najlepšiu ponuku na úsek diaľnice M7 a jej chýbajúce časti medzi Balatonkeresztúrom a Nagykanizsou. Uvádza to maďarský denník Népszabadság.

Víťazné konzorcium by malo zmluvu podpísať do mesiaca, stavať sa môže začať na jeseň. Víťazi uspeli v druhom kole tendra, v ktorom podalo ponuky spolu šesť záujemcov.

Na druhom mieste skončilo konzorcium Strabag-Hídépítő s ponukou 45,8 miliardy forintov. Najvyššiu ponuku, tesne pod päťdesiat miliárd forintov, poslalo združenie Viadom-Porr-Terrag-Asdag.

Vyhlasovateľovi súťaže sa v druhom kole podarilo výrazne stlačiť ceny. Na 36-kilometrovom úseku bude stáť kilometer diaľnice 1,1 miliardy forintov. Pre nové úseky boli doteraz charakteristické oveľa vyššie ceny.

Pre Doprastav aj Granit ide o maďarskú diaľničnú premiéru. V tejto krajine sa ani jednému z nich nepodarilo doteraz vyhrať žiadny podobný tender. Expanzia na juh je v súlade s exportnými ambíciami slovenskej stavebnej jednotky.

„Tento rok nie je na Slovensku v cestnom hospodárstve veľa príležitostí, preto sa pozeráme aj do zahraničia,“ cituje SITA generálneho riaditeľa Doprastavu Dušana Mráza. Vlani tvoril vývoz stavebných prác necelých dvanásť percent výroby firmy.

Okrem Maďarska sa orientuje najmä na Balkán a niektoré krajiny niekdajšieho sovietskeho impéria. Medzi domácimi stavbami spoločnosti dominujú tradične dopravné stavby. Sú medzi nimi výstavba diaľnice z Mengusoviec do Jánoviec a úsek Hričovské Podhradie – Žilina-Strážov. A aj modernizácia železničnej trate z Bratislavy do Nového Mesta nad Váhom.

 

Toľko článok z novín. Skúsme však ísť za potemkinovskú fasádu a pozrieť medzi riadky. Na úsek dlhý 36 kilometrov potrebujú naši stavbári 1.1 miliardy forintov, čiže asi 160 miliónov korún na kilometer. Takúto cenu Doprastav nasadil, aby tromfol ostatných konkurentov v súťaži. Najvyššia ponuka bola asi 1.4 mld Ft / km, čo je asi 200 miliónov Sk / km. I tá najvyššia cena, v Maďarsku obyklá, by na Slovensku bola neslýchanou, lebo u nás sa ktovie prečo stavia aspoň dvojnásobne drahšie. Cena Doprastavu je však neslýchanou i v Maďarsku.

Odzrkadľuje tá cena skutočné náklady? Tak prečo Doprastav stavia na Slovensku po slovensky, na Maďarsku po maďarsky, prečo nestavia na Slovensku po maďarsky?

Alebo je to ešte horšie, a Doprastav zo svojich slovenských ziskov financuje dumping v Maďarsku, len aby sa tam dostal na trh?