Alibizmus

1. etymológia

Alibi: (práv.) obhajoba obžalovaného s cieľom spoľahlivo vyvrátiť možnosť spáchať čin, ktorý sa mu vyčíta, najčastejšie že sa nachádzal na vzdialenom mieste

Alibi: výhovorka: obrana ofenzívneho správania sa alebo nedodržania povinnosti, záväzku či daného sľubu


2. definícia

Alibizmus: Snaha ospravedlniť vlastné zlyhanie inými príčinami. Povinnosť managera vytvoriť podmienky pre úspech, povinnosť štátu vytvoriť rovnaké šance pre úspech všetkých jednotlivcov, regiónov, spoločenských skupín. Alibizmus je omnoho horší, než neúspech sám, pretože ide nielen o popieranie zodpovednosti, ale o jej zhadzovanie na iných. Alibizmus je prejavom neakceptovateľného a totálneho zlyhania, keď si niekto asymetricky ponecháva moc a vplyv, ale snaží sa priznať len pozitívne výsledky, ktoré si pripisuje, kým neúspechy systematicky zvaľuje na iných. Ide v podstate o formu dezercie.

 

Vivatický alibizmus

Vivati sú potmehúdi a svoje habaďúry zručne maskujú. Skúsenosti z čias predošlého komunizmu nie sú na zahodenie. Pretože hľadanie vinníka (samozrejme iného, než oni sami) bolo obľúbeným športom vivatov za fašizmu, komunizmu, mečiarizmu i dzurindizmu, vivati excelujú v hre na Čierneho Petra a snažia sa tú kartu niekomu prihrať: Maďarom, Poliakom, občianskym združeniam, starostom postihnutých obcí.

Zopár príkladov:

Zbytočná diaľnica D3 do poľských lesov, lúk a polí.

Tú spískali vivati. Potrebovali ju k tomu, aby posilnili argumenty v prospech diaľnice bližšie naokolo. Bližšie naokolo spĺňa nie jednu funkciu, ale hneď dve: ekonomickú prosperitu vivatom a zbedačovanie stredného a východného Slovenska, aby Žiline nik iný nerobil konkurenciu. Vďaka projektu zbytočnej diaľnice D3 do poľských lesov, lúk a polí si vivati naozaj schválili svoje nezmyselné bližšie naokolo D1. Zbytočná diaľnica D3 mala byť hotová do roku 2000 a bližšie naokolo do roku 2005 (podľa vyjadrení najkrajšieho Mečiarovho ministra menom Rezeš Šándor z rokov 1994-95).

Na schválenie zbytočnej diaľnice D3 do poľských lesov, lúk a polí si vivati zadovážili nie jedného Čierneho Petra, ale hneď dvoch: Poliakov a EÚ. Z poľskej strany údajne bol v delegácii akýsi jeden zo Zywieca, ktorý tak veľmi chcel pre svoje mesto diaľnicu, že ju ako člen medzinárodnej delegácie na rokovaniach o koridoroch TINA prisľúbil. Dnes ten jeden vraj už nepracuje v branži. Informáciu nie je možné overiť, lebo pochádza z kruhov bližšie naokolo a vivati už k tomu nič viac neprezradia.

Druhého Čierneho Petra drží v ruke EÚ. Zbytočnú diaľnicu D3 do poľských lesov, lúk a polí vraj treba za každú cenu postaviť, lebo to je vraj medzinárodný koridor schválený EÚ. To je síce pravda, ale pravda je aj to, že nejde o diktát EÚ, ale že ten koridor napriek odporu pretláčala slovenská vládna delegácia. Keby slovenská vláda teraz prišla s tým, že rozumný koridor je v trase E77 Budapešť - Zvolen - Ružomberok - Krakov - Varšava - Gdansk, Poliakom by odľahlo a Maďari by zatlieskali. Odľahlo by aj väčšine slovenských vodičov, ktorí by dostali nesmierne potrebnú spojku sever-juh v strede krajiny. To však vivati nedopustia, lebo jediný tunel pod Donovalmi by ohrozil ich 25 km tunelov pod Veľkou a Malou Fatrou, na ktoré sa už tak veľmi tešia.

Poliakom sa do výstavby zbytočnej diaľnice nikdy veľmi nechcelo, ale medzinárodné dohody oni dodržiavajú a začali stavať aspoň rýchlostnú cestu v pol profile (2 pruhy). Pri Rabke stavajú rýchlostnú cestu v plnom profile (4 pruhy), lebo na hlavnom ťahu Krakov - Trstená - Budapešť im záleží viac. Úsek Zywiec - Zwardoń sa teda z poľskej strany stavia aspoň v pol profile, ale zo slovenskej niet peňazí ani len na dokončenie diaľnice D1 bližšie naokolo a bolo treba vymyslieť ďalšiu habaďúru zvanú PPP. Minister dilettantissimus sa opakovane verejne vyjadruje v zmysle, že slovenská strana zbytočnú diaľnicu do poľských lesov, lúk a polí nebude považovať za prioritu. Dobre sa ale podržte: nie preto, že šlo o veľké oči, veľké reči zo strany vivatov. Nie preto, že na to jednoducho nemáme. Preto, že vraj Poliaci na to kašlú a nestavajú. Že mu tárajovi huba neodpadne, čo? Pritom keď tam v marci 2005 šli s Dzurindom plakať na plece Poliakom, aká je tá cesta pre nás dôležitá, úplne inak spievali.

Ešte pre úplnosť: Poliaci musia postaviť asi 50 km cesty, kým na slovenskej strane je to asi 15 km.


Pripojenie Košíc na európsku diaľničnú sieť z Miškolca

Podobne ako v prípade zbytočnej diaľnice D3 do poľských lesov, lúk a polí, aj pri realizácii pripojenia na európsku diaľničnú sieť na trase Košice - Kechnec, štátna hranica, si vivati zadovážili hneď dvoch Čiernych Petrov. Prvým sú už tradične, ako inak, Maďari. Druhým, starosta obce Kechnec menom Konkoly. Čo ak je aj on Maďar? Alebo žeby to bolo preto, že si tam zanovito buduje priemyselný park, nečaká na štát, kašle na vivatov a ich diaľnicu D1 bližšie naokolo a konkuruje Žiline?

Minister dilettantissimus sa bol opakovane vyslovil proti výstavbe tzv. "R4, južná vetva", rozumej diaľničnej prípojke Košice-Kechnec, štátna hranica. Vraj až po dostavaní bližšie naokolo. Vraj to nie je potrebné, lebo na maďarskej strane sa aj tak nestavia. To je lož, Maďari majú veľkú stavebnú aktivitu, cestu prerábajú na nosnosť 11.5 tony na nápravu podľa noriem EÚ a vedú obchvaty mimo obcí zatiaľ v polprofile tak, aby cestu bolo možné neskôr rozšíriť na plný profil diaľnice. Výstavbu zabezpečujú Inžinierske stavby Košice a nie nejaký Slotastav. Až na jednu výnimku sú medzi Miškolcom a Tornyosnémeti obchvatom vybavené už všetky obce a od Miškolca je diaľnica v plnom profile do Budapešti a ďalej do Viedne.

Minister dilettantissimus je zo Stropkova vraj bol "svojim" sľúbil diaľnicu a železnicu. Asi nebude ani jedno, ani druhé, ale zato aspoň zrušil železnice iným a sabotuje výstavbu Košice-Kechnec.

Starosta Kechneca JUDr. Jozef Konkoly zas uviedol v televíznych novinách (15. 12. 2005), že vraj obec dostala 5 variánt trasy, z ktorých 4 šli krížom cez rodiacu sa priemyselnú zónu s požiadavkou vypovedať už uzavrené zmluvy s investormi. Piata verzia viedla 50 metrov za obcou, čo je rovnako neakceptovateľné. Starosta Konkoly povedal, že kauza je už vysoko spolitizovaná a hovorí o obštrukciách. Pritom minister dilettantissimus dokončenie toho úseku sľúbil maďarskej strane pri návšteve v novembri 2005.

Ešte pre úplnosť: Maďari majú na postavenie asi 50 km úsek, kým zo slovenskej strany je to asi 15 km.


Diaľnica cez Považskú Bystricu

I tuná si vivati našli hneď dvoch Čiernych Petrov: mesto a občianske združenia.

Od samého počiatku pri Považskej Bystrici bol vopred jasný tzv. variant 2A, ktorý vedie najkratšou trasou priamo ponad mesto a pozdĺžne ponad Váh po estakáde. Iné varianty zahŕňali tunely buď z jednej, buď z druhej strany, boli dlhšie, ale nie nutne drahšie. Spoločné mali jedno: mesto by ušetrili od nepriaznivých vplyvov diaľnice.

Vivati tvrdia, že vraj mesto robilo obštrukcie a že občianske združenia robili obštrukcie a že vraj od zavrhnutia tzv. "Rajeckého variantu" v 1996 do 2005, za celých 9 rokov mesto nedokázalo súhlasiť s nejakou akceptovateľnou variantou v počte jedna, a teda tou, ktorou presadzuje ministerstvo bližšie naokolo, Slovenská správa ciest a dnes už Národná diaľničná spoločnosť, a.s.

Mesto zas tvrdí, že bez porušenia zákona nemohli urobiť nič viac, než urobili, pretože im vivati na posúdenie dodali kompletnú dokumentáciu len jedinej varianty 2A, ktorú si priali mať schválenú. Mesto nemôže rozhodovať o neúplných podkladoch. Varianta 2A nebola akceptovateľná tiež preto, lebo namiesto jedinej križovatky diaľničného privádzača s hlavnou cestou I/61, ktorú presadzovalo mesto, vivati chceli mať diaľničné križovatky dve, jednu pred mestom a jednu za mestom, aby mesto mohli vydierať, že diaľnicu privedú pred a za mesto a nechajú obyvateľov žiť s tranzitom kamiónov na hlavnej ulici.

Teraz, keď sa slovenský štát zaviazal k nevýhodným, nerealistickým, nesplniteľným, ponižujúcim zmluvným podmienkam s firmou Mlokia, aby vivatom na úkor verejných peňazí financoval prosperitu Žiline, teraz už ide o čas a štátny rozpočet riskuje menej pri procese s občanmia mestom, než v prípade penálov firme Mlokia. Nie náhodou je tá ponižujúca zmluva pred voľbami prehlásená za štátne tajomstvo... Estakáda nad mestom sa dá realizovať najrýchlejšie, ale to stále ešte neznamená, že sa rýchlo realizovať bude. Mesto má na to, aby vivatom robilo obštrukcie celé roky a môže tiež robiť dopravnú politiku na území mesta. Vivati si svojou bezbrehou aroganciou a porušovaním zákona urobili nepriateľov zo všetkých občanov Považskej Bystrice podobne, ako pri "archeologickom prieskume" v Tepličke nad Váhom. Vivati zas majú niekoho, čo v ruke drží Čierneho Petra za nich. A tak je všetko v poriadku, pekne ako má byť.

Rôzne varianty "obchvatu" mesta: výstavba: bližšienaokolo: PB


Rýchlostná cesta cez Žiar nad Hronom

V Žiari nad Hronom vivati pridelili len jedného Čierneho Petra. Asi preto, že sa to zomlelo veľmi náhle a vivati boli zaskočení. Arogancia moci tam dostala zaslúženú facku.

Vivati si boli veľmi istí, že im pohŕdanie občanmi a zákonom opäť prejde úplne bez následkov, ako obvykle a v rozpore so zákonom dali k verejnej konzultácii projekt výstavby len na jeden deň tak, aby občania nemali možnosť sa s ním oboznámiť a sformulovať námietky. Proti vydaniu územného rozhodnutia sa odvolalo občianske združenie Svätokrížsky občiansky spolok. Miestne inštancie v Žiari a v Banskej Bystrici sťažnosť spupne zamietli a až Najvyšší súd uznal, že šlo o habaďúru a územné rozhodnutie zrušil. Bez územného rozhodnutia niet stavebného povolenia a preto treba procedúru začať odznova, čo podľa NDS môže trvať pol roka až niekoľko rokov. Sporné územné rozhodnutie sa týka celého úseku od Žarnovice po križovatku s cestou I/65 na Kremnicu, pretože vivati nerozdelili stavbu na dva úseky. To by sa teraz veľmi zišlo, lebo aspoň na úseku od Žarnovice po Lehôtku pod Brehmi by bolo možné začať s prácami.
(Pridané vo februári 2006: proces EIA na prvý úsek sa opakuje, viď http://eia.enviroportal.sk/akcia-detail.php?akcia=6295.)

Všetko zlé je na niečo dobré a vivati sa môžu radovať: sabotáž výstavby na hlavnom ťahu Bratislava-Zvolen-Košice bola stále ich dlhodobou prioritou, prostriedky získané z fondov EÚ sa im možno podarí habaďurálne presmerovať na zbytočnú diaľnicu D3 medzi Čadcou a Svrčinovcom a majú aj niekoho, kto drží v ruke Čierneho Petra za nich. A tak je všetko v poriadku, pekne ako má byť.

Úsek od stúpania nad Hronským Beňadikom pri Tekovských Nemciach takmer až po motorest Zubor pri Čaradiciach (križovatka s cestou III/0761 Čaradice-Hronský Beňadik) by mohol byť postavený bez potreby EIA (viď http://eia.enviroportal.sk/akcia-detail.php?akcia=1667 ). Opýtajte sa vivatov, prečo tento kratučký úsek stále nie je v zásobníku projektov a pripravené územné rozhodnutie. Ide o cestu smrti pri Zlatých Moravciach...
(viď tiež http://www.ssc.sk/custom/showpicture.php?level=2&img=VUC/okres_zlate-moravce.gif )


pridané v januári 2006:

Obchvat Nitry a pokračovanie na ceste smrti okolo Zlatých Moraviec

Aj v Nitre ministerstvo bližšie naokolo pridelilo Čierneho Petra mestu za to, že poslušne neodsúhlasilo verchuškou pretláčaný severný obchvat a silou-mocou chce obchvat južný. Na rozdiel od Považskej Bystrice, kde si arogancia moci presadí svoje hoci aj ohňom a mečom, v tomto prípade sa vivati tešia a mädlia si ruky, že sa rozhodovanie naťahuje a konanie preťahuje. Nitra neleží na trase diaľnice bližšie naokolo, ale na hlavnom ťahu...

Hovorca ministra dopravy Tomáš Šarluška tvrdí, že všetci chcú čo najskôr pospájať chýbajúce úseky cesty od Nitry po Zvolen, ale nevedia sa dohodnúť, čo s kľúčovým uzlom Nitrou. Vedenie mesta chce prioritne južný obchvat Nitry, severný obchvat je však už do polovice hotový.

Pre vedenie Nitry je prioritný južný obchvat, najmä pre ekológiu. Šarluška nepopiera, že južná trasa by možno bola ekologickejšia. "Nemáme problémy stavať aj južný, ale najskôr by sme chceli severný, aby sme ho napojili na budúcu rýchlostnú cestu." Ide o úsek, ktorý by nadväzoval na rýchlostnú cestu okolo Zlatých Moraviec. Kým sa nedohodneme s vedením mesta, nemôžeme začať stavať rýchlostnú cestu od Nitry ďalej, lebo by nemala napojenie," hovorí Šarluška.
(Nitru a Zvolen spojí rýchlostná cesta v roku 2010, SME 18.1.2006, http://www.sme.sk/clanok.asp?cl=2550524 ).

I v tak krátkom úryvku z novinového článku pozorný čitateľ nájde hneď viacero útokov na svoju inteligenciu.

Prvým je tvrdenie: všetci chcú čo najskôr pospájať chýbajúce úseky cesty. Keby tomu tak bolo naozaj, tá cesta už dávno mohla stáť. Je to kritický nehodový úsek s prekročenou kapacitou už počas mnohých rokov a Mečiar by ho už bol dávno dokončil, aby si mohol jazdiť do Ladomerskej Viesky. Boli to Dzurinda a jeho ministri bližšie naokolo Macejko a Prokopovič, kto výstavbu na hlavnom ťahu zmarili, aby ostalo viac prostriedkov na bližšie naokolo, ktoré je ich srdciam (a záujmom) bližšie.

Druhým je tvrdenie, že severný obchvat Nitry je už do polovice hotový. Ak by tomu tak bolo naozaj, nikto by sa nevzpieral jeho dokončeniu - lenže pravda je taká, že súčasťou severného obchvatu je tunel, ktorý neexistuje. Drahé dielo so sporným trasovaním.

Tretím problematickým tvrdením je výrok "Čierny Peter", že kým sa nedohodneme s vedením mesta, nemôžeme začať stavať rýchlostnú cestu od Nitry ďalej, lebo by nemala napojenie. Ktokoľvek s trochou vedomostí z výstavby vie, že úsek diaľnice či rýchlostnej cesty je možné začať stavať, akonáhle je defintívne známy referenčný bod, kde cesta začína a kde končí. Tak je tomu pri Považskej Bystrici, pri Poprade, Branisku, v Žarnovici, Novej Bani i Ožďanoch. Skutočnou príčinou je, že na hlavnom ťahu sa od 1995 nerobilo posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA), lebo bez ukončenia EIA nemožno vydať územné rozhodnutie, bez ktorého zas nie je stavebné povolenie. Ministerstvo bližšie naokolo chce kamuflovať fakt, že Čierneho Petra drží v rukách ono samé a že výstavbu na hlavnom ťahu zdržuje, ako len môže. Keď už bude EIA, stále bude možné štúdiu počas viacerých mesiacov držať v zásuvke a nepodpísať a nepodpísať.

Konkrétne v prípade Nitry by bolo možné rýchlostnú cestu začať na križovatke s cestou do Levíc. Okrem toho úsek Malanta pri Nitre - Čaradice je možné posudzovať ako dva nezávislé úseky od priesečníka s existujúcou cestou pri obci Beladice. Ak budú vivati brať úsek vcelku, ľahšie sa bude rozhodovať spôsobom všetko alebo nič, ako to urobili medzi Žarnovicou a Žiarom, kde je rozdeľovníkom priesečník s existujúcou cestou I. triedy pri obci Lehôtka pod Brehmi. (Viď http://www.highways.sk/express/Nitra-HBenadik.html )

A napokon, ak by vivati naozaj mali dobrú vôľu niečo stavať a urobiť niečo užitočné čo najskôr, čo najrýchlejšie, mohli by stavať aspoň úsek nad Hronským Beňadikom po križovatku pri obci Čaradice, ktorý nepodlieha EIA (viď http://eia.enviroportal.sk/akcia-detail.php?akcia=1667 ). Tam je postavené predĺženie rýchlostnej cesty na stúpaní, ale to je len asi polovica trasy, kde to bolo možné postaviť bez veľkých formalít. Prostriedky ušetrené pri Žiari sa pritom nepoužijú tu, ale sa idú presmerovať na Čadcu. Nájde sa niekto, kto by neveril, že v tom bol zámer?