Mýtus: stavať najprv bližšie naokolo je dobré, lebo potom bude možné vrhnúť prostriedky aj na hlavný ťah.
História pár nedávnych rokov ukazuje existenciu invarianty vivatického chmatáctva. Uchmatnúť a založiť si prosperitu nie na vlastných kvalitách, ale na schopnosti niekomu inému uškodiť a znížiť jeho šance uspieť patrí do slovenského kultúrneho dedičstva a je vyučované v školách, kde sa dodnes oslavuje janošíkovská legenda, v ktorej majú korene arizácia, kolektivizácia, mečiarovská privatizačná rabovka i najnovšia idea vyvlastňovania súkromného majetku, aby sa stal súkromným majetkom niekoho iného. Mnohé fašizoidné organizácie i za podpory štátnych grantov propagujú Jozefa Tisa. Ján Slota získal od prezidenta Schustera za fabriku Mlokia vysoké štátne vyznamenanie, hoci ide o investíciu pre štát nevyhodnú a úžitok prinesie len Žiline.
Je to práve fabrika Mlokia, ktorá bola rozhodujucim impulzom na stachanovské šturmovanie pri výstavbe diaľnice Žilina - Bratislava a neskôr aj Žilina - Ostrava. Namiesto zbytočnej diaľnice D3 do poľských lesov a polí sa od samého začiatku diaľnica mala stavať na Jablunkov a Ostravu, ale tam by sa ťažko stala mýtickou národnou prioritou. Investičné rozhodnutie a výber lokality pre fabriku Mlokia bolo silne ovplyvnené diaľnicou, hoci len v štádiu plánovania. Kvôli fabrike Mlokia je riziko, že sa vivatom podarí označiť za prioritu diaľnicu Žilina - Ostrava. Cesta Žilina - Prievidza s tunelom pod Kľačnom je už schválená. Priesečník Slovenska v smere sever-juh v trase E77 (Budapešť-) Šahy - Zvolen - Ružomberok - Trstená (- Krakov - Varšava - Gdansk) sa podarilo sabotovať v prospech trasy na Martin s výhľadom na Žilinu a Skalité. Namiesto diaľnice Brno - Dietoma - Trenčín sa bude stavať rýchlostná cesta Púchov - Zlín tak, aby nemohla byť užitočná nikomu inému, než Žiline.
Ústrednou témou pritom je výstavba Žiliny za prostriedky niekoho iného. Možností nie je mnoho, najlepším kandidátom i naďalej ostáva verejný rozpočet. Z mestských peňazí to nepôjde, lebo ich nie je dosť na všetky megalomanské projekty a platí Žilina. Z prostriedkov kraja to tiež nie je dobre, lebo ich je síce viac, ale je to stále malá kôpka peňazí a veľkú časť by platila Žilina. V slovenskom rozpočte je peňazí viac a vivati tam pri rozhodovaní stále dominujú, takže presmerovanie financií podľa priorít Žiliny je pomerne schodné. Slušný balík peňazí zodpovedajúci žilinskému apetítu je až v eurofondoch, ktoré sú však pre Žilinu ťažšie dostupné. Nevadí, v Žiline sú aj takí, čo si zariadili spávanie s eurofondmi a bez nich žiaden europrojekt neprejde. Žiline tak kvapne zo všetkých projektov financovaných z fondov EÚ. Kto nekradne, okráda svoju Žilinu. (Viď tiež stránku Náklady.)
Čo sa stane, keď sa Žiline podarí za cudzie peniaze dostať diaľnicu do Bratislavy, diaľnicu do Košíc, diaľnicu do Ostravy, diaľnicu do poľských polí, lesov a lúk, rýchlostnú cestu do Zlína, tunel pod Kľačnom, cestu do Kremnice a cestu na Oravu? Žilinské letisko je krpaté a rozšíriť ho nemožno, lebo nieto kam, ale na pohltenie prostriedkov stačí akékoľvek letisko, hlavne ak platí niekto iný. Potom tu máme považskú vodnú cestu z Komárna za 39 miliárd, ktorej sa vivati začínajú veľmi hlasno dožadovať. Za polovicu z tých 39 miliárd by mohla byť cesta smrti pri Zlatých Moravciach nahradená diaľnicou z Nitry po Hronský Beňadik, za druhú polovicu by mohol byť tunel pod Donovalmi. Prepočítajte si, kam až by sa za tie peniaze dala postaviť diaľnica zo Zvolena za 250 mio/km: zhruba po Sorošku. Alebo naopak z Košíc až po Lučenec vrátane tunela Soroška. Nezabúdajme tiež, že i železnica sa rekonštruuje len na Žilinu...
Čo sa teda stane, ak bude Žilina mať všetky diaľnice a cesty a letiská a pristavy hotové? Prestanú vyžierať štátny rozpočet? Doteraz Žilina stále má negatívnu bilanciu vo vzťahu k štátnemu rozpočtu: vyžerie viac, než odvádza a toto sa nezmení, lebo niet dôvodu na zmenu. Ako sme videli, lepšia infraštruktúra Žiline umožní byť v lepšej pozícii oproti iným regiónom a vivati nikdy neváhajú takúto výhodu využiť v svoj prospech na úkor celej krajiny. Viac štátnych investícií dá vivatom viac miliárd na súkromné účty a tie môžu byť vo vhodnej chvíli vhodne použité na vhodné lobovanie za nové pelechy a válovy pre vivatov. Ak už dnes vivati nahlas snívajú o prepojení Baltského mora s Čiernym morom cez Žilinu, môže to znamenať riečny tunel pod Beskydmi do Poľska na vyplieskanie miliárd, aby náhodou neostalo na Košice a Levice. Keď už budú v Žiline mať riečny tunel i morský prístav, nasledovať bude kozmodróm, aby aj Marťania prichádzali cez Žilinu. Alebo hoci pyramídy, keď je už reč o nezmysloch.
Záver:
- nech majú vivati koľkokoľvek prostriedkov, vždy im to bude málo na ich megalomanské, luxusné hračky
- akékoľvek prostriedky k dispozícii vivatom znamenajú zvýšenie efektu páky, ktorou si vivati prihrajú nové, ešte väčšie prostriedky z cudzieho
Je ešte vôbec nutné dodať: za Vaše peniaze? Zachráňte krajinu, zastavte Žilinu!